GSNN PRIMES
Extreme Dodgeball
Season 2
Catch it: 10p ET GSN Thursdays

Today is

Inside GSNN

GSNN ShortShots
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Weekend

GSNN Prime Recaps

GSNN News Archive

GSNN Extra

We Love to Interrupt

The DiGeorge Files

The Video Wall

Game Show Lineup

Contact Us!


You either loved it or hated it growing up, but now in the 21st Century, the scourge of gym class has come back for a brand new season of red balls flying and lame ballers dying!

Follow the road to the championship in our Extreme Dodgeball Skybox!

Recaps by Gordon "Red Hot" Pepper, GSNN


FACT FILE:
Host: Bil Dwyer, Zach Selwyn, Mary Strong
Creator: Rich Cronin
EP: Mark Cronin, James Rowley
Packager: Mindless Entertainment, GSN Originals
Airs: Thursdays at 10:00pm ET on GSN


Copyright Statement
ALL ORIGINAL MATERIAL COPYRIGHT 1999-2004 GAMESHOWNEWSNET.COM. All rights reserved.

No infringement of copyright is intended by these fan pages; production companies of shows this site covers retain all rights to the sounds, images, and information contained herein. No challenge to copyright is implied. 

Web design by Jason Elliott. Logo by Chico Alexander. 

Da Box...

Welcome to the Extreme Dodgeball Skybox, where you can lean back, have a drink, and watch your favorite Extreme Dodgeball players fight it out for glorious supremacy.

After Week 9:

CLASSIC DIVISION
CPA: Certified Public Assassins 6-3
Armed Response 5-4
Ink Inc. 5-4
Barbell Mafia - ELIMINATED 3-6
EXPANSION DIVISION
Bling 5-4
Delta Force 5-4
Reef Sharks 5-4
MAD: Mutually Assured Destruction - ELIMINATED 2-7

Starting Lineups/Standings:

ARMED RESPONSE
CAPTAIN: David "The Swamp Donkey" Benedetto
Kel Watrin
Tanya Fenderbosch
Nicole Zingale
David Rice
CLASSIC DIVISION

1: vs. Ink Inc., W 2-1
2: vs. CPA, L 1-2
3: vs. MAD, W 2-0
4: vs. Barbell Mafia, W 2-1
5: vs. Bling, L 0-2
6: vs. Barbell Mafia, W 2-0
7: vs. Reef Sharks, L 0-2
8: vs. CPA, W 2-0
9: vs. Delta Force, L 0-2
BARBELL MAFIA
CAPTAIN: Jeramy "The Mountain" Freeman
Tyrone Rush
Alan "Diesel" Grimes
Melissa Coates
Vanessa "Scorpion" Altman
CLASSIC DIVISION

1: vs. CPA, L 1-2
2: vs. Ink Inc., L 1-2
3: vs. Bling, L 0-2
4: vs. Armed Response, L 1-2
5: vs. Delta Force, W 2-1
6: vs. CPA, L 0-2
7: vs. MAD, W 2-0
8: vs. Ink, Inc., W 2-0
9: vs. Reef Sharks, L 0-2
CPA: CERTIFIED PUBLIC ASSASSINS
CAPTAIN: Tobias "The Sniper" McKinney
Michael "Handsome" Costanza
Mandy "Sunshine" Sommers
Art "The Artful Dodger" Spigel
Natasha Pospich
CLASSIC DIVISION

1: vs. Barbell Mafia, W 2-1
2: vs. Armed Response, W 2-1
3: vs. Delta Force, W 2-0
4: vs. Ink Inc., L 1-2
5: vs. Reef Sharks, W 2-1
6: vs. Ink Inc., W 2-1
7: vs. Bling, L 1-2
8: vs. Armed Response, L 0-2
9: vs. MAD, W 2-0
INK INC.
CAPTAIN: Ben "Psycho" Toth
Strati Hovartez
Shawn "Hitman" Hauser
"Scary" Kari Richardson
Kimberly Estrada
CLASSIC DIVISION

1: vs. Armed Response, L 1-2
2: vs. Barbell Mafia, W 2-1
3: vs. Reef Sharks, W 2-1
4: vs. CPA, W 2-1
5: vs. MAD, L 1-2
6: vs. Armed Response, L 1-2
7: vs. Delta Force, W 2-1
8: vs. Barbell Mafia, L 0-2
9: vs. Bling, W 2-1
BLING
CAPTAIN: Adam Ullberg
Frank Frisoli
Portis Hershey
Mia Parlor
Alvina Carroll
EXPANSION DIVISION

1: vs. MAD, L 0-2
2: vs. Reef Sharks, W 2-0
3: vs. Barbell Mafia, W 2-0
4: vs. Delta Force, L 0-2
5: vs. Armed Response, W 2-0
6: vs. Reef Sharks, W 2-1
7: vs. CPA, W 2-1
8: vs. Delta Force, L 0-2
9: vs. Ink, Inc, L 1-2
DELTA FORCE
CAPTAIN: Paul "Rambo" Green
Geoff Meed
Bobby "Salmon" Roe
Lisa Marshall
Linda Overheu
EXPANSION DIVISION

1: vs. Reef Sharks, L 0-2
2: vs. MAD, W 2-0
3: vs. CPA, L 0-2
4: vs. Bling, W 2-0
5: vs. Barbell Mafia, L 1-2
6: vs. MAD, W 2-1
7: vs. Ink Inc., L 1-2
8: vs. Bling, W 2-0
9: vs. Armed Response, W 2-0
MAD: MUTUALLY ASSURED DESTRUCTION
CAPTAIN: Gary "Spaz" Davis
Tarone Cathcart
Mark Vannorden
Anna Bartsch
Marie Philman
EXPANSION DIVISION

1: vs. Bling, W 2-0
2: vs. Delta Force, L 0-2
3: vs. Armed Response, L 0-2
4: vs. Reef Sharks, L 0-2
5: vs. Ink Inc., W 2-1
6: vs. Delta Force, L 1-2
7: vs. Barbell Mafia, L 1-2
8: vs. Reef Sharks, L 1-2
9: vs. CPA, L 0-2
REEF SHARKS
CAPTAIN: Mark "Pretty Boy" Pontius
Mark Long
Chris "The Shocker" Bullis
Amy Wiseman
Melanie Thomas
EXPANSION DIVISION

1: vs. Delta Force, W 2-0
2: vs. Bling, L 0-2
3: vs. Ink Inc., L 1-2
4: vs. MAD, W 2-0
5: vs. CPA, L 1-2
6: vs. Bling, L 1-2
7: vs. Armed Response, W 2-0
8: vs. MAD, W 2-1
9: vs. Barbell Mafia, W 2-0

Top of this Page
| Home | Inside | ShortShots | Prime Recaps | Archive | Extra | WLTI | Lineup | Contact |

Copyright 2004 Game Show NewsNet